Osobní registrované znaky
Seznam osobních registrovaných znaků u ČGHS. Pro podrobnější náhled klikněte na obrázek, pro popis nechte kurzor na obrázku znaku.
Zde jsou uvedeny podmínky a způsob registrace.
Registrace osobních znaků ČGHSP
Myšlenka zavedení centrální registrace osobních znaků, která započala v roce 2000, se setkala s velkou odezvou. Pro upřesnění Vám přinášíme několik důležitých informaci:
a) právní podklady
Je známo, že šlechta a šlechtictví a veškeré stavovské výsady byly zrušeny hned v roce 1918 zákonem č. 61 Sb. Užívání znaků však lze pod tyto výsady jen velmi těžko subsumovat, tím spíše, že svých osobních znaků (např. ve formě tak zvaného „ex libris“) užívala a užívá řada osob původu nešlechtického.
Aktuální právní úprava se, vcelku dle očekávání, o znacích explicitně nezmiňuje. Podle § 11 občanského zákoníku má však každá fyzická osoba (mimo jiné) právo na ochranu projevů osobní povahy. Stanovení objemu těchto individuálních projevů je samozřejmě úkolem judikatury, užívání osobního, respektive rodinného znaku lze však v tomto kontextu jen stěží pominout.
Udílení predikátů nemá de facto žádnou zákonnou oporu. Na základě zákona č. 55/1950 Sb., o užívání a změně jména a příjmení, ve znění pozdějších předpisů, je každý povinen užívat jméno a příjmení, pod kterým je zapsán v matrice. To platí pro jakýkoli úřední styk či vystupování na veřejnosti. S udělením predikátu samozřejmě změna matričního zápisu spojena není a jeho užití je tak v podstatě omezeno na neformální, soukromý styk. V něm se ovšem každý může nechat oslovovat, jak chce (samozřejmě za předpokladu, že to akceptují osoby jej oslovující) a nepotřebuje se kvůli tomu nechat registrovat. Správní výbor tedy neshledal důvod, proč by měl registraci rozšiřovat tímto směrem a proto registrace zůstane omezena na znaky.
b) posouzení osobních znaků
Kritériem pro posuzování totožnosti znaků je heraldická figura, respektive figury, obsažené ve štítu. Společnost klade však velký důraz na kvalitu kreseb, zvláště mají-li být znaky veřejně prezentovány. Společnost doporučuje registrovat znak kompletní, s klenotem a přikryvadly. Z tohoto důvodu si Společnost vyhrazuje právo na posouzení žádostí i v tomto ohledu. Kontakt na kvalitní a osvědčené výtvarníky jsme schopni i ochotni zprostředkovat. V souvislosti s kategorickým vyloučením možnosti zaregistrovat tzv. živé znaky, to jest znaky šlechtických či znakovních rodů (pokud žadatel neprokáže genealogickou návaznost), znaky zemské (ani jejich části), znaky městské či obecní a znaky církevních hodnostářů a institucí, se vyskytla otázka, zda lze zaregistrovat znaky šlechtických rodů již vymřelých. Ani tuto možnost ovšem nepovažujeme za správnou, neboť se jistě jeví neetické, aby si někdo nechal zaregistrovat znak Rožmberků, Pernštejnů a podobně. Šlechtické znaky jsou tedy zapovězeny kompletně, byť z technického hlediska bude jistě obtížné vyloučit totožnost s nějakým znakem zahraničním. Minimálně v oblasti českých šlechtických znaků se však tomuto jevu budeme snažit ze všech sil zabránit.
Od roku 2008 striktně dodržujeme při registraci osobních znaků
následující podobu: Znak se skládá ze štítu, přilby (kolčí),
přikryvadel, točenice (nikoliv helmovní korunky) a klenotu, výjimečně
hesla. Nikoliv však z honosných kusů (řádové dekorace, hodnostní
odznaky, čepice, klobouky, štítonoši, prapory, půda, trofeje, pokřiky,
stany či pláště). Tolerujeme však přilbu hrncovitou, kbelíkovou a
cylindrovou, nikoliv však turnajskou. Ve štítu znaku jsme ochotní
připustit při odůvodnění písmeno (literu) v majuskulním provedení. U
štítu jsou pro registraci povolena max. tři pole, ale výjimečně
tolerujeme čtvrcení, ve smyslu heroltské figury, resp. principu ve štítu
erbu Bukovanských z Bukovan, nikoliv složení ze čtyř polí.
Nepřijímáme k registraci návrhy osobních znaků přímých potomků osoby s již registrovaným znakem, např. dětí dotyčné osoby. U osobních znaků vycházíme z původního německého významu slova erb. "Vlastností erbu je jeho dědičnost a stálost." Byť erby byly samozřejmě polepšovány, např. při postupu v šlechtické hierarchii, ale to je zde jiný případ.
c) registrace osobních znaků
Návrh osobního znaku zašlete na adresu společnosti jako barevnou kresbu na papíru ve formátu A4 nebo v počítačové podobě ve formátu obrázku (ideálně jpg) s popisem znaku. Žádost doplňte o jméno, příjmení a datum narození osoby (uvádíme na certifikátu), pro kterou je osobní znak určen. Dále uveďte e-mailový a telefonický kontakt a přesnou poštovní adresu pro zaslání písemného potvrzení.
Vaše žádost bude postoupena k odbornému heraldickému posouzení. Heraldik návrh zhodnotí po stránce estetické, a hlavně po stránce heraldické správnosti a výlučnosti znaku. Výsledkem tohoto zhodnocení bude písemné vyjádření (posudek) s doporučením k registraci, který zašle na adresu ČGHSP.
Žadatel bude vyzván mailem k úhradě registračního poplatku (stanoven ve výši 500,- Kč za jeden znak) na účet ČGHSP. V nejbližším termínu zasedání Správního výboru bude předložen návrh osobního znaku ke schválení. Po schválení Správním výborem bude vystaven certifikát o registraci ve dvou exemplářích, jeden uložen v registru osobních znaků a druhý zaslán doporučenou poštovní zásilkou žadateli. Dále bude proveden zápis do knihy registru osobních znaků. Osobní znak s popisem bude vystaven na webových stránkách ČGHSP v sekci osobní znaky.
V případě výhrad v jakémkoli směru bude žadatel zároveň vyzván k odstranění nedostatků. Pro eventuelní spory o přednost bude tedy uplatňován stejný princip, jako např. u katastru nemovitostí, kdo první zašle návrh. Kontaktem s heraldiky je pověřen jeden člen správního výboru, který dohlíží na jednotnost posuzování a vyřizuje veškeré administrativy spojené s tímto úkonem. Vzhledem k provozu naší společnosti (zájmový spolek), si vyhrazujeme termín k vyřízení registrace do 60 dní a také s tím, že správní výbor nezasedá v měsíci červenci a srpnu.
Česká genealogická a heraldická společnost v Praze se zavazuje, zasazovat se vahou své autority o výlučnost užívání tohoto osobního znaku registrovaným držitelem.