PROGRAM STŘEDEČNÍKŮ NA 1. ČTVRTLETÍ 2018

01.01.18

PROGRAM STŘEDEČNÍKŮ NA 1. ČTVRTLETÍ 2018

středa 31. ledna 2018Jak na to? Na pomoc našim méně zkušeným členům.

Formou kolektivní inteligence budeme řešit problémy naší rodopisné práce. Přineste si dotazy. Pomůžeme vám i s hledáním v digitalizovaných archivech. Prosíme, přijďte i Vy, zkušení!

středa 14. února 2018 Pavel Hnízdil Karel Sabina – jeden velký otazník.

Autor je dlouholetým členem naší společnosti a mimo jiné se zabývá rodopisy a životopisy slavných osobností. Karla Sabinu, našeho národního buditele a zároveň konfidenta pražské policie, obestírá závoj nezodpovězených tajemství a záhad, počínaje již jeho zrodem, dětstvím a mládím. Zároveň si připomeneme 170. výročí Svatodušních bouří roku 1848, které jsou důležitým mezníkem naší národní minulosti.

středa 28. února 2018 Ing. Zdeněk Chramosta. Zita roz. Bourbonsko-Parmská (1892–1989)poslední císařovna rakouská a (nekorunovaná) královna česká

Autor je členem naší společnosti a jako zkušený heraldik a zručný výtvarník je jedním z mála, kteří erby kreslí ručně. Ve své přednášce nás seznámí s podrobnostmi ze života císařského manželského páru a zejména s osobností císařovny Zity Bourbonské, která, podle hesla „cherchez la femme“ sehrála nemalou roli v politice svého manžela – císaře Karla a jeho říše na konci 1. světové války.

středa 14. března 2018 Milan Mysliveček Heraldika.

Autor je zkušeným heraldikem a grafikem, napsal několik knih např. Velký erbovník či Panoptikum symbolů, značek a znamení. V současné době pracuje na mnohadílném souboru heraldických map zemí Koruny české pod názvem Erbovní mapa hradů, zámků a tvrzí v Čechách. Publikace, jejíž 8. díl letos vyšel, je bohatě vypravena textem i obrazem. Přináší nám mnoho rozmanitých informací o nobilitě a jejích sídlech v regionech naší vlasti. Ve své přednášce se autor zaměří na historický vývoj, současnost, význam a úskalí heraldické disciplíny. Pohovoří též o své práci a na závěr bude volná beseda.

středa 28. března 2018 Anton František Malinovský Vlajky jejich otců.

Autor je zkušeným heraldikem naší společnosti. Název jeho přednášky je parafrází na název filmu od Clinta Eastwooda – Vlajky našich otců, jenž pojednává o skupině vojáků US Army, kteří v roce 1945 uprostřed palby vztyčili vítěznou vlajku nad ostrovem Iwo Jima. Přednáška pojednává o propagandě a věšení vítězných vlajek za 2. světové války.

Na setkání se těší Pavel Hnízdil


↑ na navigaci