Rodový sraz Frauenterků v Třebešicích u Divišova

26.07.17

Rodový sraz Frauenterků v Třebešicích u Divišova

V polovině 19. století se v okrese Benešov, zhruba pět kilometrů od Divišova objevilo poněkud záhadné příjmení. Frauenterka. Konkrétně se ve vesničce Třebešice objevil Karel Frauenterka, jehož potomci se v sobotu 17. června sešli na prvním rodovém srazu v Třebešicích.

Historie tohoto rodu není příliš dlouhá. Přesné datum narození Karla Frauenterky neznáme, víme ale, že jeho syn František se narodil v Třebešicích v roce 1860. Nicméně oč je rodokmen kratší, o to je širší. Na šířku měřil více než pět metrů a měl zhruba 240 jmen. Mít osm nebo devět dětí totiž u Frauenterků dříve nebylo ojedinělé. A to stále mnoho potomků prvního Frauenterky neznáme.

Podle křestních listů víme, že Karel Frauenterka byl z pražského domu nalezenců, kde patrně vzniklo i ono unikátní příjmení. A že v Třebešicích pracoval jako kočí a později jako šafář na zámku, kde se také narodil jeho syn František, nejmladší společný předek všech potomků, kteří se zúčastnili srazu.

Setkali se nejen Frauenterkovi, ale také Novotní, kteří v Třebešicích žijí dodnes, Hrdinovi, Hrbkovi, Cvrčkovi, Lukešovi, Bílkovi, Vaněčkovi a další. Zkrátka všichni, kdo měli mezi předky aspoň jednoho Frauenterku. Spolu s partnery a dětmi se nás sešlo téměř šedesát.

Potomci se sjeli z okolí Třebešic, z Prahy, Líbeznic, Jablonce, Náchoda, Poděbrad, ale i z Německa. Většina z nás se přitom s lidmi z jiných větví setkala úplně poprvé. Poprvé také mnoho z nás vidělo rodný domek našich dědů a pradědů a rodinný hrob na hřbitově. U něho jsme zasadili lípu a připojili popisek jako upomínku na sraz. Můžete se jít podívat.

Můžeme potvrdit, že potkat se s lidmi, které jste nikdy neviděli, se kterými vás ale přece jen pojí silné pouto společných předků, je opravdu nevšední zážitek.

Miroslav Cvrček, praprapravnuk prvního Frauenterky


↑ na navigaci