Středečníky podzim 2020

10.08.20

Středa 30. září - Ing. Karel Řezníček - Bojovali na Bílé Hoře

Náš dlouholetý člen a věrný návštěvník středečních setkání, též autor několika zajímavých přednášek na téma "militaria", pro nás připravil vyprávění o historických reáliích a souvislostech bitvy na Bílé hoře, jež se strhla dne 8. listopadu 1620.

Všichni víme, že historický výklad této události podléhal v minulosti různým deformacím. Po 400 letech, jež uběhly od té doby, snad můžeme nahlížet na tuto problematiku optikou zdravého rozumu a věcné kritiky.

 

Středa 7. října a středa 14. října - Pavel Hnízdil a Tomáš Daněk - Fatální rok 1420.

Autorská dvojice, jež pro náš časopis GHL a středeční setkání připravila již několik zajímavých témat, přichází nyní s připomínkou 600 výročí událostí, které do značné míry ovlivnily vývoj naší české společnosti, až po dnešní čas. Hlavním tématem dvoudílné přednášky bude ovšem Jiřík z Kunštátu a Poděbrad, český král, který vyvedl stát z chaosu občanské války a zahraničních intervencí. Autorská dvojice se soustředila na otazníky okolo jeho původu, což je téma neustále živé a omílané. Přichází s novým archivním nálezem, který by do problému mohl vnést trochu světla.


↑ na navigaci